Listwy przypodłogowe - czy wiesz jak montować, aby nie zwariować? - mojewnetrza.pl

Dekoracje

Listwy przypodłogowe - czy wiesz jak montować, aby nie zwariować?

Klejenie sztukaterii to nie lada wyzwanie. Najpierw musimy wiedzieć jak odpowiednio ją dociąć (tutaj znajdziecie mini poradnik) Dzisiaj skupmy się jednak na klejeniu :) 

Jak powinniśmy łączyć ze sobą listwy przypodłogowe, karnniszowe, ścienne czy nawet przysufitowe?
Nie wszystkie listwy łączą się ze sobą poprzezklejenie. Wlaśnie najczęściej ta metoda stosowana jest przy montażu polimetrowych listew przypopodłogowej tzw. białe listwy przypodłogowe. Do ich łączenia, producenci zapewniają dedykowany klej. Właściwie każdy znaczący gracz na rynku sztukaterii oferuje pod swoją marką materiały.

Klej montażowy czy jest mi potrzebny?
To pytanie pada najczęściej w zapytaniach przed zrobieniem zakupów. Odpowiedź to tak i nie. I już tłumaczę dlaczego. Tak, jeśli montowane są listwy w miejscach widocznych.
Zawsze jeśli chcemy uzyskać minimalna widoczność spoiny.

Dlaczego? Dlatego, że klej do łączeń delikatnie rozpuszcza klejoną krawędź na obu listwach,
a po wyschnięciu tworzy jednolitą masę. Po delikatnym przeszlifowaniu spoiny drobnoziarnistym papierem ściernym (1500-1800) uzyskujemy listwę o znikomej widoczności klejonego momentu. W większości przypadków wydajność takiego kleju to ok. 40 łączeń listwy przypodłogowej, ściennej czy sufitowej.

Montaż listew (sztukaterii) poprzez klejenie
Gdy mamy już te nasze listwy odmierzone, docięte oraz złączone możemy przystąpić do montażu na ścianie. Polimerowe listwy przypodłogowe montowane są poprzez klejenie, większość listew wykonanych z MDF tak samo. Niektóre modele drewnianych oraz aluminiowe i inox także mocujemy klejem.

Producenci i tutaj stanęli na wysokości zadania i mają w swojej ofercie również kleje montażowe. Taki klej jest bardzo wytrzymały i nakładany bezpośrednio z tuby (jak silikon).
Najczęściej stosowaną metodą nanoszenia kleju jest tzw. zig-zag czyli wężowatym kształtem na całej długości klejonej listwy. Dobrze jest przy tym pamiętać o zachowaniu odległości o d krawędzi  listwy, by po dociśnięciu całości do klejonego podłoża nadmiar kleju nie wyszedł na zewnątrz. Jeśli tak się stanie, to natychmiast trzeba oczyścić powierzchnię listwy.
Należy mieć na uwadze, że wydajność jednej tuby kleju jest średnio na 4 sztuki listwy o szerokości ok 10cm. W związku z tym w momencie zamówienia towaru, dobrze jest zamówić odpowiednią ilość kleju, by w trakcie prac nie okazało się, że nagle brakuje.  
Powyższe zasady stosowane są do przyklejania wszystkich listew wewnętrznych.
 
Jak przykleić listwy elewacyjne (sztukaterię elewacyjną)?
Tu sprawa wygląda nieco inaczej, co prawda producenci także zapewniają kleje dedykowane na zewnątrz, wodoodporne i wytrzymujące zmienne warunki atmosferyczne.
Jednak dochodzą jeszcze rozwiązania innych producentów (Soudal, Atlas, inne).

Możliwe jest zastosowanie klejów stosowanych na zewnątrz, ważne jest by było obojętne w zetknięciu ze styropianem / styrodurem. Co w praktyce sprowadza się do tego, że nie zawierają acetonu i innych rozpuszczalników. Nakładany jest dokładnie jak w przypadku klejenia np. gresu. Grzebieniową pacą aplikujemy klej na elewację i na dociętą listwę. Następnie dociskamy i usuwamy nadmiar kleju.

Montaż sztukaterii elewacyjnej dobrze jest rozpoczynać od narożników, dzięki temu łatwiej jest zadbać o ich prawidłowe wykończenie i doskonały efekt końcowy.
Przy dużych elementach sztukaterii czy listew elewacyjnych, stosowane bywa kołkowanie, aby wzmocnić całą konstrukcję oraz spoinę. Wówczas przewierty w elementach zabezpieczamy masą żywiczną lub tynkiem. Łączenia sztukaterii styropianowej “obrabiamy” masą żywiczną lub gładzią szpachlową APF, dzięki temu stają się one praktycznie niewidoczne.
Na koniec pozostaje pomalować całość farbą elewacyjną i można cieszyć się pięknym widokiem przez wiele, wiele lat. Źródło: www.dekorplanet.pl


Udostępnij

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wykończenia
Czy dekoracje mogą być praktyczne? No jasne, że tak. Przecież doskonale znacie ozdobne poduszki, na których możecie się zdrzemnąć. Zastawy stołowe, będące nie tylko funkcjonalne, ale i piękne. To drobne przedmioty. Łatwe do przeniesienia do innego pokoju czy transportu do nowego mieszkania. Macie ich w swoich domach mnóstwo. Pomyśleliście kiedyś, że tradycyjny piec kaflowy również może być designerski?
WIĘCEJ
Aranżacje
Nie od dziś wiadomo, że kominek to nie tylko jeden z rodzajów urządzeń grzewczych. Tak naprawdę pełni on jeszcze bardzo ważną rolę dekoracyjną. Ma niemały wpływ na wystrój całego wnętrza. Podobną rolę odgrywa paliwo, jakim palimy w kominku, czyli drewno. Kiedy jest przechowywane w salonie lub innym reprezentatywnym pomieszczeniu może na plus wpłynąć na jego prezencję. Jak zatem prawidłowo przechowywać ten surowiec? Oto kilka podpowiedzi i inspiracji. Kominek z półką lub przegrodą na drewno Sposobem na oszczędzenie miejsca i jednocześnie zaaranżowanie przestrzeni kominkowej jest kominek z szufladą bądź półką. Kiedy takie drewno znajdzie się pod kominkiem wolnostojącym, zyskamy odrobinę więcej powierzchni, niż wtedy, kiedy drewno umieszczone jest w specjalnym pojemniku lub koszu obok paleniska. Takie szczapy drewna można też ułożyć między urządzeniem i ścianą, wówczas zyskamy ciepły domowy klimat. Taki, który wpisuje się w sielską stylizację wnętrza, ale pasuje jednocześnie do przestrzeni nowoczesnych. Wnęka na drewno przy kominku – oszczędność czasu to podstawa! Taką przestrzeń warto zaplanować jeszcze na etapie projektowania i budowy domu. Co należy do plusów takiego rozwiązania? Przede wszystkim to, że przechowywanie drewna w ten sposób, to spora oszczędność czasu. Umieszczenie większej ilości tego surowca w domu sprawi, że nie będzie konieczne częste dostarczanie go do tego pomieszczenia. Nie trzeba będzie go przynosić z garażu lub z komórki. A to spora oszczędność czasu i energii. Wnęka na drewno przy kominku to strzał w dziesiątkę! Drewno obok kominka będzie prezentowało się znakomicie! Co więcej, drewno będzie miało trochę dłuższy czas sezonowania. To istotne, aby jego wilgotność nie przekraczała 20 proc. Stan ten można oszacować specjalnym miernikiem wilgotności do drewna.
WIĘCEJ
Aranżacje
Ciepło domowego ogniska Współczesne pomieszczenia często charakteryzują się minimalizmem i surowością. Mimo, iż taki styl stał się modny, nie zawsze zapraszamy go do naszych domów. Należy pamiętać, że każdy ceni sobie przytulne wnętrza. Elementem wyposażenia, który przełamie nowoczesny design i wprowadzi ciepłą atmosferę jest na pewno kominek gazowy. Wygoda użytkowania połączona z obrazem naturalnego płomienia ożywi każde pomieszczenie i wprowadzi do niego kojący nastrój.
WIĘCEJ
Wykończenia
Nieczęsto wymieniamy drzwi. Ten temat interesuje nas najbardziej wówczas, gdy budujemy dom lub jesteśmy w trakcie remontu. W internecie jest mnóstwo różnych porad, ale sztuką jest oddzielenie fachowych wskazówek od tych, które nie zostały przez nikogo sprawdzone. Dlatego przedstawię Wam potwierdzone fakty dotyczące drzwi zewnętrznych. Czyli tych, które jako pierwsze stają na drodze potencjalnego włamywacza. A przy okazji dowiecie się nieco więcej o możliwościach dotyczących aspektów wizualnych.
WIĘCEJ
Wykończenia
Otóż – nie musi. Ostatnimi czasy, ogromnym zainteresowaniem cieszy się sztukateria styropianowa. Niska cena to na pewno jedna z jej głównych zalet, ale wymienię Wam więcej. Ten rodzaj dekoracji jest łatwo dostępny, a producenci oferują duże możliwości wzornictwa. Ponadto, styropian jest bardzo lekkim materiałem, więc nie przysparza kłopotów podczas transportu. A jakie konkretnie elementy styropianowe możecie zaprosić do swoich domów?
WIĘCEJ