Trendy

Zasady Feng Shui w domu, czyli jak poprawić to, co już masz w 2020 roku

Urządzając dom czy mieszkanie, kierujemy się zazwyczaj kilkoma aspektami: obowiązującymi trendami, metrażem pomieszczeń, funkcjonalnością, budżetem. Czy można zrobić coś jeszcze, aby nasza domowa codzienność dostarczała więcej radości? Jak sprawić,
by mieszkanie pchało nas do sukcesu? O tym, czy to możliwe, rozmawiam z Gabrielą Wagner, ekspertem feng shui, autorką bloga www.studiofengshui.pl- Pani Gabrielo, zacznijmy od podstaw. Jak wytłumaczyć komuś, kto pierwszy raz słyszy o feng shui – czym jest ta sztuka?

Dobre feng shui to harmonia w życiu i w domu. To dobre relacje, dobre finanse, dobre kontakty z ludźmi i dobre zdrowie – czyli najważniejsze wartości w życiu. Czy możemy to wspierać sami urządzając nasze wnętrza?

i kupując domy, mieszkania w konkretnej okolicy? Tak!

Dobre feng shui to po pierwsze wspierająca nas okolica – inaczej będziemy funkcjonować mieszkając blisko szpitala, gdzie mamy ruch i energię choroby, inaczej, blisko lasu, a inaczej w wielorodzinnym apartamentowcu. Znajomość zasad feng shui to także potężne narzędzie zmiany. Ekspert feng shui widzi więcej, wie więcej, więc zmieniając przestrzeń, zmienia nawyki, działania, nawet emocje klienta. Daje mu narzędzia do rozwiązania problemu, mając jednak na uwadze, charakter, usposobienie, czy  historię życia.

Zetem nie kupujemy przypadkowych nieruchomości, tym bardziej po promocyjnych cenach. Przed tym zawsze przestrzegam. W metodologii feng shui dom w budowie, lub też ten zbudowany, albo mieszkanie szyjemy na miarę domowników.  

W feng shui niektóre nieruchomości są dla nas lepsze, bo będą nas wspierać, lub gorsze, bo mogą pracować przeciwko nam. Sama mieszkałam już w kilkunastu lokalizacjach i wiem, że w niektórych pieniądze płynęły rzeką, w niektórych rwały się relacje, a z niektórych trzeba było się wyprowadzić, bo zapadaliśmy na zdrowiu. Było to dawno temu, kiedy nie byłam  ekspertem feng shui. Teraz nie zamieszkałabym w tych lokalizacjach. 

Wchodząc głębiej w wiedzę Chińczyków – nasze domy są organizmami podobnie jak nasze ciała. Płynie w nich energia, energia może być zablokowana, lub możemy jej nie mieć. Dlatego też możemy chorować. Dom nie ma energii, więc skąd ma nam ją dać?

A co się dzieje, jeśli nie mamy energii wiemy sami: jesteśmy zmęczeni, nic nam się nie chce, chorujemy, nie mamy apetytu na życie. Czym jest energia? Hmm…powiedziano na ten temat wiele. Ja uproszczę: energia to ruch, życie, motywacja, radość, działanie, działanie, chęci. Jeśli te aspekty są nam w domu obce, możemy domniemywać, że dom nas nie wspiera. A po co nam na dom, który nas nie wspiera i co może nam zrobić, kiedy mieszkamy w nim kilkanaście lat, 24 godziny na dobę?

W 2020 roku na przykład warto przenieść miejsce do spania z południa w inny rejon. A jeśli tego nie możemy zrobić, na pewno nie remontujemy obszaru południowego, możemy tam też wprowadzić dekoracje metalowe.- Czy te zasady są na tyle uniwersalne, że można je stosować w każdych czasach? Dziś żyjemy szybko, ścigamy się o lepsze pieniądze, wyższy standard życia. Jak feng shui może nam pomóc?

Tak zdecydowanie. Obecnie jesteśmy bardziej świadomi, bardziej eko, bardziej w nurcie wellbeingu, slow life, uważności, bo to jest przeciwwagą szybkiego życia. Feng shui wpisuje się w ten nurt. Moje klientki to kobiety świadome, wykształcone, potrzebujące tej przeciwwagi do codziennego życia. Może nią być ustawienie domu, lub jego wybór, albo dopasowanie przy wyborze rzutu domu.

Dobre feng shui do powolny, równomierny, łagodny przepływ energii
w naszym domu, miejscu pracy, w nas samych. To harmonia i dobrostan. Dlatego też argumenty, że coś nie działa, bo jest starochińską wiedzą,
lub, że działa tylko w Chinach są bezpodstawne, a z takimi czasem się spotykam.

Feng shui (w tłum. wiatr i woda) to wiedza sprzed 5 tysięcy lat ciągle aktualna, bo uniwersalna, powiedziałabym idąca z parze z ergonomią, ekologią życia
i obserwacją okolicy. To dobre miejsca: natura, spokój, woda, zieleń, ogrody, las, świadomość, wypoczynek, bycie eko. Z tymi wartościami żyje się łatwiej
i spokojniej. Dlatego też podstawowym pytaniem jest: jak chcę, jak potrzebuję żyć, a potem szukanie okolicy, lub urządzenie wnętrz tak, by zewnętrze wspierało mój pomysł na życie.

Jeśli potrzebujesz spokoju - szukaj miejsc blisko natury, ale jeśli jesteś osobą młodą, pełną życia, lubisz ruch, potrzebujesz ruchu, lubisz miasto - szukaj lokalizacji, która ten ruch Ci da, lub da Ci wypoczynek od niego, ale może od razu nie przeprowadzaj się do środka lasu, bo to nie jest Twoje życie. Ludzie często się nad tym nie zastanawiają „jak żyję, jak ma żyć okolica, w której mieszkam, lub którą wybiorę”.

Feng shui to także sztuka obserwacji tego, co dzieje się wokół nas. Niektóre miejsca uwielbiamy, z niektórych uciekamy, nie lubimy. Natomiast, jeśli żyjesz w dynamicznej okolicy a potrzebujesz spokoju możesz posiłkować się urządzeniem wnętrza w stylu wyciszonym, odprężającym, może bardziej minimalistycznym, eko, by w tym miejscu można było wypocząć. Użyj stonowanych barw, zrezygnuj z wzorów, wielu dekoracji, mocny kolorów, metalu, nowoczesnych form. Te aspekty wyciszają, ale uwaga, jeśli potrzebujesz w domu energii - zrób na odwrót.-  Czytałam, że osoby samotne, szukające miłości, również mogą skorzystać z filozofii feng shui, by poznać wartościowego partnera. Jak to zrobić?

Tak naprawdę nie mówimy o skorzystaniu, bo feng shui to przede wszystkim okolica i ona działa bez względu na to, czy tego chcemy czy nie. Ja kiedyś mieszkałam w cichym spokojnym miejscu i było super do momentu,
gdy nieopodal wybudowała się szkoła tańca i natychmiast zmieniło się feng shui – było głośno, dynamicznie, pojawiło się mnóstwo samochodów i cały dzień  grała muzyka. Dlatego ja też przyśpieszyłam: denerwowałam się na hałas, samochody, spaliny, brak możliwości wypoczynku.

Wracając jednak do poszukiwania miłości…bardzo ważnym aspektem jest fakt rezonansu. W świecie wszystko rezonuje, czyli drga, a podobne przyciąga podobne. Dlatego też warto zastanowić się, jakie jesteśmy, co mamy do zaoferowania tej drugiej stronie, jakie wibracje wysyłamy. Musimy być pewnymi siebie kobietami z wartościami, którymi chcemy się dzielić - bo to jest aspekt atrakcyjności. Jeśli tym wibrujemy i rezonujemy – wówczas się dzieje. Warto również wyjść z pozycji nie mam, brakuje mi – bo zawsze będziemy wysyłać komunikat nie mam a echo, jakim jest wszechświat odpowie -  nie mam…

Feng shui nie jest magiczną skrzynką do spełniania naszych marzeń,
ale umiejętnością obserwowania i poprawiania. Zmieniając przestrzeń
w domu, pobudzając energię w obszarach połączonych z relacjami, naszym obszarem atrakcyjności, obszarem męskim i kobiecym możemy spodziewać się możliwości spotkania kogoś, pojawienia się na jakimś spotkaniu, w jakimś nowym miejscu, gdzie istotnie możemy kogoś nowego poznać. Ale zmiany
w domu mają być znakiem, że my także działamy w tym zakresie, nie czekamy, nie myślimy magicznie „zrobiłam i się zadzieje”, potrzebujemy jeszcze otwartości i działania na to nowe.

Na pewno w naszych domach warto mieć na uwadze dwa obszary: kobiecy
i męski tj. południowy zachód domu i północny zachód i w tych obszarach warto być, używać ich i trzymać porządek. W 2020 roku na pewno warto wziąć też pod uwagę zachodni obszar domu i północno – wschodni. Te miejsca związane są tzw. energiami rocznymi relacji i pomocnych ludzi.- Niektóre osoby mogą potraktować feng shui, jako zabobon. Czy może Pani opisać realne przypadki, gdy zastosowanie tych zasad zmieniło czyjeś życie na lepsze?

Feng shui jest realną mądrością zarówno człowieka jak i otaczającego go świata. Zabobon to, coś, w co się wierzy, by przyniosło mi szczęście, dobrobyt bez pracy nad tym, to myślenie magiczne. Żadne magiczne żaby, smoki, czy czerwone portfele nie przyniosą nam pieniędzy. Pieniądze przynoszą nam inni ludzie, dlatego też tak ważne są dobre relacje, ukierunkowanie i strategiczne działanie.

Obserwując otoczenie i jakość energii, czyli ruchu w danym miejscu, możemy wnioskować jak będzie przebiegało nasze życie, jakie korzyści, lub straty wyniesiemy lokując się tam. Feng shui to okolica, która na nas działa, więc ruch pieszy, ruch samochodowy, nasłonecznienie mieszkania, budynki wokół, woda, trasy szybkiego ruchu, drogi, szkoły, szpitale, budowy, aranżacja naszego mieszkania, kolory, ustawienia, funkcjonalność. W to nie wierzymy, to nie jest zabobonem - to po prostu jest i to jest feng shui dobre lub złe.

Jeśli mówimy o historiach z życia wziętych średnio konsultuję 50 nieruchomości rocznie. Robię to już ponad 20 lat, więc tych historii jest mnóstwo. Nie kupujemy mieszkania na dużym, wysokim osiedlu z mnóstwem samochodów i dróg wokół, jeśli lubimy zieleń, spokój, ciszę. Nie kupujemy mieszkań i domów o nieregularnych kształtach, bo w takich energia nie krąży równomiernie i nie da nam tej przysłowiowej harmonii. Nie lokujemy pokoju do pracy w obszarze północnym, bo nigdy tam nie będzie światła słonecznego, a słońce to przecież energia. Nie ustawiamy łóżka w świetle drzwi. W takich miejscach śpi się gorzej i ma gorsze relacje, bo kto chciałaby budować intymność, leżąc przy drzwiach, w których stanie dziecko. Wycofujemy łóżka spod dużych skosów, okien dachowych, czy ostrych belek stropowych, czyli form nacisku na śpiących.

Jeśli mówimy poszczególnych przypadkach: odradziłam budowę z widokiem na szpital, odradziłam lokowanie sklepu w miejscu, które wielokrotnie zbankrutowało, zawsze odradzam małe, byle jakie biurka, zdejmowałam ze ścian wizerunki, które nie były spójne z prowadzonym biznesem, przeprowadzałam biznesy, które nie były do poprawienia więc, trzeba było znaleźć nowe lokum, zmieniałam domy, gdzie klientki zgłaszamy mi poczucie zagubienia i zablokowania, nie podejmowałam się pracy, tam gdzie uznałam, że cel klienta nie będzie osiągnięty, ponieważ okolica na to nie pozwala np. ustawienie mieszkania do wypoczynku przy autostradzie, czy kupno domu po promocyjnej cenie z widokiem na inny zaniedbany dom.

Tych zasad jest mnóstwo na każde ustawienie mebli, sprzętów, kolorów, wykorzystania miejsc, więc można by  tak bez końca. Zachęcam do odwiedzenia mojego bloga www.studiofegshui.pl, który traktuje o spojrzeniu na mieszkania, domy, biznes przez pryzmat dobrego feng shui, oraz bloga www.domnadobre.pl, w którym dzielę się moimi motywacjami i tym co dla mnie ważne.

- Poproszę, aby podpowiedziała Pani naszym Czytelnikom od czego powinni zacząć swoją przygodę z feng shui. Co zmienić na początek?

Zastanówmy się, jak żyjemy, czego potrzebujemy i jak funkcjonuje okolica,
w której mieszkamy. Zastanówmy się jak rozwija się nasze życie w tym miejscu, na plus czy na minus: jak wygląda związek, praca, kontakty z dziećmi, finanse, kariera. Jak te aspekty wyglądały w innym mieszkaniu lub innym ustawieniu. 

W 2020 warto mieć na uwadze sektor północnego zachodu, który wspiera dobrobyt w rocznym ujęciu feng shui.

Natomiast, jeśli potrzebujemy realnych zmian nie polecam własnych eksperymentów. Owszem,  można zobaczyć na Youtubie, jak zoperować sobie kolano, czy wyrwać ząb, ale efekty mogą być zgoła inne niż się spodziewamy J

 

Feng shui to równowaga i harmonia, zatem sprawdźmy czy w domu nie mamy chaosu, czy używamy wszystkich miejsc, czy dom jest ergonomiczny, czy dodaje nam energii i radości. Jeśli nie, zastanówmy się, co zrobić, by tak było, co poprawić, jakie kolory, trendy, lub dekoracje wprowadzić, by poprawić hygge, czyli przytulność i przynależność do swojej przestrzeni.

 

Chodzi też o gruntowne uporządkowanie siebie poprzez porządkowanie, odblokowanie przestrzeni – pozbywanie się śmieci, rzeczy niepotrzebnych, blokad, zarówno z domu, biura, a przede wszystkim z głowy. Kiedy zrobimy miejsce nowemu, wówczas nowe ma miejsce, by pojawić się  w naszym życiu. A co najważniejsze ma miejsce, by zostać J


Udostępnij

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Porady
Zima zdaje się opuszczać nas na dobre. Pierwsze przebiśniegi już zaczęły kusić zapachem wiosny, a trawa zieleni się na naszych oczach. Szczęśliwi właściciele ogrodów mają zapewne teraz dwie skrajne myśli w głowie. Jedna z nich jest bardzo optymistyczna – wizja grillowania i wypoczynku z dala od miejskiego zgiełku powoduje, że na twarzy pojawia się błogi uśmiech. Druga zaś, u niektórych może wywołać grymas niezadowolenia. Mówię oczywiście o przygotowaniu ogrodu na wiosnę. Jak to zrobić, by dopiąć wszystko na ostatni guzik i móc po prostu cieszyć się soczystą, zieloną przestrzenią? Wskazówki przygotował dla nas Pan Adam Mańk z firmy Krzak :)
WIĘCEJ
Porady
Urządzasz domówki? Na pewno masz na swoim koncie niejedną poimprezową szkodę. Czytaj nasz cykl o pozbywaniu się dowodów zbrodni dobrej zabawy ;) Przed Tobą pierwsza część. Mówi się, że impreza jest udana wówczas, gdy niewiele z niej pamiętamy :) O jej przebiegu często informują nas niepokojące objawy: przypalona firanka, słone paluszki wbite w fotel czy okrąglutkie plamy po alkoholu, uśmiechające się do nas z drewnianej powierzchni stołu. Nam jednak nie jest do śmiechu, bo pozbycie się jasnych okręgów nie jest łatwe nawet wtedy, gdy jesteśmy wyposażeni w drogie środki czyszczące. Specjalnie dla Ciebie przejrzałam internet w poszukiwaniu rozwiązania tego problemu.
WIĘCEJ
Porady
Domowy budżet często jest przez nas nadwyrężany. Lejemy za dużo wody, nie gasimy światła po wyjściu z kuchni, a w gniazdkach zostawiamy ładowarki od telefonów i laptopów, z których aktualnie nie korzystamy. Nie wiem jak Wy, ale ja mam najgorszy problem właśnie z oszczędzaniem na oświetleniu. Pomyślałam więc, że stworzę listę nawyków i czynności, które Wam w tym pomogą. I mi przy okazji :)
WIĘCEJ
Porady
Oświetlenie ma przede wszystkim dawać nam komfort. Wielbiciele czytania książek długimi wieczorami na pewno wiedzą o czym mówię. Optymalny wybór natężenia i barwy światła może wprowadzić nastrojową atmosferę lub wręcz przeciwnie – pobudzać intensywnym blaskiem. Jednak dzisiaj skupię się na pomocy w doborze oświetlenia pod względem designu. Wybrałam 3 popularne style, w których odpowiednie lampy robią ogromną robotę :)
WIĘCEJ
Porady
Wiem jak ważne jest dla Ciebie bezpieczeństwo. Powiedz – ile razy po wyjściu z domu cofasz się i sprawdzasz czy drzwi na pewno zostały zamknięte? To dobry nawyk. Dzięki niemu masz pewność, że robisz wszystko, aby do stworzonego przez Ciebie gniazdka nie wdarł się żaden intruz. Jednak zamknięcie drzwi na cztery spusty nie zawsze wystarcza. Przecież nie zabetonujesz okien i nie ogrodzisz domu żelaznym płotem. Mamy XXI wiek, a najnowsze technologie sprzyjają naszemu bezpieczeństwu. Domowy monitoring, jeśli jest rozsądnie wybrany, może zdziałać cuda i uwolnić Cię od stresu. Zobacz jakie porady i wskazówki dla Ciebie przygotowałam. Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie – co chcemy osiągnąć dzięki monitoringowi? Zdecyduj czy chcesz monitorować jedno pomieszczenie, kilka czy cały dom. Zwróć uwagę czy miejsca będące pod okiem kamery będą odpowiednio naświetlone, a sama kamera dobrze umiejscowiona.
WIĘCEJ
Porady
Drewno uspokaja. Meble z tego naturalnego tworzywa są cenione przede wszystkim za ich ponadczasowość i uniwersalność. Odpowiednio dobrane, mogą być prawdziwą ozdobą wnętrza urządzonego praktycznie w każdym stylu. A przy obecnym trendzie nawiązującym do naturalnych rozwiązań, możliwości są prawie nieograniczone. Macie więc w czym wybierać. A czy wiecie jak dbać o drewniane meble, by służyły Wam przez lata?
WIĘCEJ
Porady
Decyzja zapadła – zamiast biegać po sklepach budowlanych w poszukiwaniu gotowych drzwi, wybieramy te na wymiar. Bo będą idealnie dopasowane do potrzeb wszystkich domowników. Bo posłużą nam przez długie lata i w końcu – bo zagwarantują nam komfort użytkowania. Jak przygotować się do złożenia zamówienia na drzwi pod wymiar? Dużą dawkę wiedzy przygotowała warszawska firma Ag Style. Zobaczmy czy ta przygoda może być łatwa i przyjemna : )
WIĘCEJ
Porady
Wszystkie ponadczasowe wnętrza składają się z wielu dokładnie dobranych elementów. Orientujesz się jednak jaka jest ich wspólna cecha? Zdecydowanie kolor! Każdy przedmiot w  naszym otoczeniu posiada swoją indywidualną barwę, która może różnie na nas wpływać. Im większa jest powierzchnia koloru, tym bardziej może zmieniać on nasz nastrój, nastawienie czy również poziom stresu i zmęczenia. A więc, jaki wpływ mają na nas kolory w naszych mieszkaniach? Podstawowy wpływ koloru na człowieka Aranżacja wnętrz jest zawsze wypełniona bodźcami, które wpływają na nasze samopoczucie. Są to przede wszystkim kolorystyka, faktury oraz same przedmioty, które towarzyszą nam każdego dnia. To, w jakim wystroju wnętrz będziemy czuli się dobrze, zależy w dużej mierze od naszych preferencji i upodobań, jednak zgodnie z nauką kolorów, możemy wpłynąć delikatnie na swój nastrój. Od czasów starożytnych znana jest koloroterapia, nazywana również chromoterapią, która należy do gałęzi medycyny niekonwencjonalnej. Mówi ona nie tylko o wpływie koloru na samopoczucie, ale również na zdrowie czy na apetyt. Jej podstawowym założeniem jest to, że każda barwa emituje różnorodną częstotliwość drgań, podobnie jak komórki ludzkiego ciała. Jeśli częstotliwość się zmienia, zaczynamy chorować i do wyleczenia danej dolegliwości stosuje się właśnie różne barwy. Koloroterapia ma bardzo szeroki zasięg, gdyż może dyktować kolory naszych ubrań czy spożywanego jedzenia, ale dla nas ma znaczenie to, jak oddziałują na nas kolory we wnętrzach, w których przebywamy. Niemałą rolę w budowaniu nastroju odgrywa również oświetlenie, które jest ściśle związane z kolorami w zaprojektowanej przestrzeni. W zależności od tego, jaką wybierzemy moc czy kolor żarówek, pomieszczenie może nabrać żywych i jasnych barw lub wręcz odwrotnie. Wybrane żarówki zmieniają także odcienie kolorów, dlatego malując przykładowo ściany na chłodny niebieski, przy żarówkach o pomarańczowej barwie otrzymamy cieplejszy, ale bardziej brudny odcień. Barwy poza tym, że zmieniają nastrój, wpływają również na odczuwanie przez nas temperatury! Odcienie ciepłe, które często wybieramy np. do aranżacji salonu, poprawiają nam nastrój, odprężają i dają wrażenie wyższej temperatury we wnętrzu. Jeśli pomalujemy ściany np. na chłodny błękit, nasz organizm podświadomie będzie odczuwał niższe temperatury. Wiąże się to z pracą naszej przysadki mózgowej, która jest bardzo wrażliwa na światło (a tym samym na kolor). Psychologia kolorów we wnętrzu Jeśli znamy już podstawowe założenia psychologii kolorów, możemy przejść do tego, jak poszczególne barwy wpływają na nasz nastrój i samopoczucie. Projektowanie wnętrz pokoju musi uwzględniać ich oddziaływanie, szczególnie jeśli zajmują bardzo dużą płaszczyznę.
WIĘCEJ