Jak dopasować moc fotowoltaiki do domu? Dowiedz się! 823

Jak dopasować moc fotowoltaiki do standardów domostwa?

Powrót do bloga

Przed przystąpieniem do montażu paneli słonecznych, kluczową kwestią jest dobór odpowiedniej mocy całego systemu. Moc fotowoltaiki musi spełniać potrzeby naszego gospodarstwa domowego, jednak wyprodukowana w ciągu roku energia nie powinna przekraczać rocznego zużycia. W jaki sposób dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? Niżej podpowiadamy.

Moc instalacji słonecznej, a wielkość dachu oraz lokalizacja domu

Zanim rozpoczną się prace montażowe, niezbędne jest ustalenie możliwości instalacyjnych. Wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie zamontować panele. W związku z tym pojawia się również pytanie, czy bardziej opłaca się instalować panele na gruncie, czy na dachu, o czym przeczytasz we wpisie: https://sunergo.pl/blog/fotowoltaika-na-gruncie-czy-dachu/. Jeśli chodzi o miejsce montażu, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim ekspozycję na słońceewentualne zacienienia czy kąt nachylenia połaci dachowej. Nie obędzie się również bez oceny więźby dachowej i pokrycia. W przypadku niekorzystnych warunków (np. dach na wschód i zachód), prawdopodobnie konieczne okaże się dobranie większej mocy instalacji, dzięki czemu będzie ona w stanie pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną. Wielkość samego dachu także odgrywa ważną rolę

Należy pamiętać, że instalacja 1 kW zajmuje ok. 4,5 m2, natomiast instalacja 4kW ponad 18 m2, a 10kW – 45m2. W przypadku dachu o niewielkiej powierzchni możemy rozważyć montaż paneli na gruncie. Panele umiejscowione na gruncie pracują równie wydajne, co te na dachu. Co ważne, tego typu montaż daje nam wiele możliwości. Przebiega w prosty i sprawny sposób, a przy tym pozwala na optymalne ustawienie całej konstrukcji w kierunku słońca. Instalacja PV na gruncie nie sprawia też trudności w konserwacji, czyszczeniu czy usuwaniu zalegającego śniegu.

Zobacz, czy lepiej sprawdzi się fotowoltaika na gruncie, czy na dachu!

Jak dobrać moc fotowoltaiki dla naszego gospodarstwa domowego?

Wiele zależy od tego, czy budynek jest już zamieszkały, czy znajduje się dopiero w fazie budowy. W pierwszym przypadku musimy przyjrzeć się naszym rachunkom za prąd. Są one wyznacznikiem tego, ile dokładnie energii elektrycznej zużywamy w ciągu roku na wszelkie cele. Należy uwzględnić też inne czynniki jak to, czy planujemy w przyszłości zmienić np. rodzaj ogrzewania domu z gazowego na elektryczny. A może planujemy zakup urządzeń energochłonnych? 

W tym wypadku trzeba dobrać taką moc instalacji, która zasili także sprzęty, jakie mamy dopiero w planach zakupić. Warto też pamiętać o tym, że produkcja prądu przez panele PV może się różnićw zależności od okresu roku. Najwięcej energii produkowanej jest podczas lata. Chcąc określić ostateczną moc, do aktualnego zużycia prądu dolicza się ok. 20% mocy. W dobraniu optymalnej mocy pomoże firma zajmująca się tą technologią: https://sunergo.pl/

Jak dobrać moc fotowoltaiki dla budującego się domu?

Aby dobrać moc instalacji PV na etapie budowy domu, należy wziąć pod uwagę metraż obiektu, a także inne kwestie, które pomogą oszacować roczne zużycie prądu. Kluczowe są takie parametry jak:

  • sposób ogrzewania budynku,
  • zapotrzebowanie energetyczne obiektu,
  • zapotrzebowanie energetyczne systemu grzewczego,
  • zużycie energii na potrzeby własne,
  • zapotrzebowanie energetyczne potrzebne do wyprodukowania CWU.

Dlaczego należy uważnie dobierać moc instalacji fotowoltaicznej?

Im dokładniej dobierzemy moc instalacji PV do potrzeb gospodarstwa domowego, tym inwestycja w odnawialne źródło energii okaże się bardziej opłacalna. System o zbyt małej mocy nie poradzi sobie z zasileniem wszelkich urządzeń, co za tym idzie - rachunki za prąd z sieci wzrosną. Jeśli chodzi o zbyt dużą moc fotowoltaiki, to wyprodukuje ona za wiele energii, a sama instalacja będzie wiązała się z większym kosztem. Sprzedaż czy magazynowanie nadwyżek prądu może wcale nie zrekompensować pokrytego kosztu instalacji paneli słonecznych. Nie warto więc wybierać zbyt dużych czy za małych instalacji, gdyż w obu przypadkach są one nieopłacalne.

Jeżeli moc instalacji słonecznej z czasem okaże się niewystarczająca, zawsze można ją zwiększyć. Wystarczy tylko dodać więcej paneli PV czy też wymienić te posiadane na wydajniejsze.