Budowa domu w duchu eko jest nie tylko modna, ale również niezwykle praktyczna. Trzeba jednak zadbać o wiele aspektów, aby nasza nieruchomość mogła być określana jako przyjazna naturze. O czym w szczególności warto pamiętać? W naszym artykule skupiamy się na najważniejszych informacjach.
Korzystanie z alternatywnych źródeł energii
W każdym domu należy zainstalować źródło ciepła, jednak od pewnego czasu nie jest to już ani tradycyjny, ani nawet gazowy piec. Prym wśród ekologicznych sposobów ogrzewania domu wiedzie pompa ciepła, która pobiera energię z wody, powietrza lub gruntu. Konkretne rozwiązanie zależy w dużej mierze od powierzchni domu oraz warunków technicznych otaczającego go terenu. Czasami lepiej sprawdzi się pompa ciepła powietrza, innym razem trzeba zainwestować w gruntową. Koszty związane z zakupem i montażem sprzętu można sprawdzić tutaj: https://heatergo.pl/blog/koszt-pompy-ciepla-do-domu-150m2/.
Kwoty są oczywiście orientacyjne, jednak pozwalają uzyskać pewne rozeznanie. Co jeszcze warto podkreślić - ompa ciepła może być zasilana energią elektryczną, która zostanie wyprodukowana dzięki fotowoltaice. Połączenie tych dwóch urządzeń przynosi wiele korzyści finansowych, ale także w kontekście ochrony środowiska naturalnego.
Docieplenie - o czym warto pamiętać?
Ekologiczny dom to dom ciepły, jednak tutaj nie osiąga się pożądanych rezultatów, podwyższając temperaturę. Wręcz przeciwnie - dzięki inteligentnym rozwiązaniom możemy dążyć do jej obniżenia, a i tak zachowamy duży komfort termiczny. Podstawą jest zastosowanie odpowiednich materiałów dociepleniowych. Jeśli decydujemy się na piwnicę, pamiętajmy także o jej ociepleniu. Okna i drzwi muszą być maksymalnie szczelne tak, aby nie uciekało przez nie ciepło. Bardzo ważne są również dywany, które pozwalają zachować optymalną temperaturę przy podłodze.
Dysponując większym budżetem, warto pomyśleć o rekuperacji, dzięki której znacząco zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Świetnie łączy się ona z pompą ciepła, o której więcej można dowiedzieć się tutaj: https://heatergo.pl/pompy-ciepla-dla-domu/. Rekuperacja sprawdza się również w lecie, schładzając powietrze, które dostaje się do pomieszczeń. Jest to świetne rozwiązanie dla osób mieszkających na terenach, na których zimą panuje duży smog. Powietrze jest dodatkowo oczyszczane, dzięki czemu nie wdychamy pyłów.
Ekologiczne materiały i akcesoria
Budowa domu to nie tylko stawianie murów i ich wykańczanie. To również szereg prac aranżacyjnych, podczas których wykorzystujemy różnego typu materiały. Ważne, aby były one przyjazne naturze. Dobrym przykładem są farby i kleje, które nie zawierają szkodliwych dla środowiska substancji. Mają także inne zalety, w tym m.in.
- nie powodują reakcji alergicznych,
- nie posiadają nieprzyjemnych dla nozdrzy zapachów,
- są łatwe w aplikacji,
- efekty utrzymują się przez dłuższy czas,
- producenci zapewniają duży wybór różnego rodzaju produktów, które łatwo dopasować do swoich potrzeb.
Materiałem, który znajduje się w dużej ilości w ekologicznych domach, jest drewno. Można je wykorzystać na wiele sposobów, np. kładąc podłogę, aranżując kuchnię czy inne pomieszczenia. Odpowiednio impregnowane, może posłużyć nam przez wiele lat, a do tego nigdy nie wychodzi z mody. Ci, którym zależy na ponadczasowej aranżacji, powinni wybrać właśnie ten materiał. Nie zapominajmy także o innych czynnikach, które sprawiają, że dom będzie można nazwać ekologicznym. Warto przygotować miejsce do selekcjonowania odpadów, natomiast na zewnątrz domu, w ogrodzie, wygospodarujmy nieco przestrzeni na kompost.
Zastanówmy się również nad układem pomieszczeń tak, aby te kluczowe miały jak najwięcej dostępu do światła dziennego. Salon, kuchnia czy pokój dziecięcy - to właśnie te pomieszczenia powinny być wyeksponowane na słońce, natomiast łazienka, przedpokój czy sypialnia już niekoniecznie. Projektowanie domu to prawdziwe wyzwania, zwłaszcza jeśli chcemy, by był on ekologiczny. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy zaproponują nam najlepsze możliwe rozwiązania. Pamiętajmy, że późniejsze wprowadzenie zmian może być trudne, stąd dobre zaplanowanie jest kluczowe.