Podciąganie kapilarne - jaki ma wpływ na Twój dom?

Podciąganie kapilarne - jaki ma wpływ na Twój dom?

Materiały z mikroskopijnymi porami otwartymi, jak cegła czy beton, wykazują naturalną zdolność do podciągania wody. Ciecz wędruje ku górze wbrew grawitacji w wyniku działania sił kapilarnych. Opisane zjawisko to podciąganie kapilarne. Wilgoć podciągana kapilarnie z gruntu stanowi jedną z głównych przyczyn zawilgocenia murów. Dowiedz się, jak (niepowstrzymane) podciąganie kapilarne wpływa na Twój dom oraz jak skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku.

Podciąganie kapilarne – główna przyczyna mokrych murów

Podciąganie kapilarne to naturalna zdolność niektórych materiałów budowlanych do podciągania wody ku górze wskutek działania sił kapilarnych. Obiekt budowlany wciąga wodę z gruntu, która stopniowo przenika coraz wyżej, prowadząc do powolnej, ale konsekwentnej degradacji elementów aranżacji wnętrz i struktury budynku. Najbardziej podatne na podsiąk kapilarny są materiały wysokoporowate, jak cegła ceramiczna i beton komórkowy, a także materiały sypkie, jak piasek i mieszanki piaskowo-żwirowe.

Zjawisko podciągania kapilarnego zostało szczegółowo opisane na stronie: https://mphkapilar.pl/podciaganie-kapilarne-czym-jest-skad-sie-bierze-i-jak-je-zatrzymac/.

Czy mój dom narażony jest na podciąganie kapilarne?

Podciąganie kapilarne jest naturalnym zjawiskiem fizycznym. Można jednak skutecznie powstrzymać jego negatywne oddziaływanie na Twój dom, blokując pory i kapilary w materiale budowlanym. To właśnie przez nie woda podciągana jest ku górze. Efektywną blokadę zapewnia pozioma izolacja przeciwwilgociowa.

Warto wiedzieć, że podciąganie wody gruntowej przez mury może dotyczyć zarówno starych budynków, nieposiadających odpowiedniej hydroizolacji czy nieruchomości po zalaniach, jak również nowszych obiektów budowlanych. Problem dodatkowo nasilają:

  • wysoki poziom wód gruntowych,
  • grunt charakteryzujący się słabą przepuszczalnością,
  • brak właściwej izolacji fundamentów,
  • uszkodzenia fundamentów i ścian,
  • mokre, nieosuszone w przeszłości fundamenty,
  • brak wydajnego systemu drenażu wokół domu.

Dowiedz się więcej o znaczeniu prawidłowej izolacji fundamentów: https://mphkapilar.pl/izolacja-fundamentow-jak-zrobic-to-poprawnie/.

Jak niezahamowane podciąganie kapilarne stopniowo niszczy Twój dom?

Niepodjęta walka z wilgocią podciąganą kapilarnie grozi poważnymi uszkodzeniami strukturalnymi, obniżeniem jakości życia domowników i zwiększonymi kosztami ogrzewania. Wilgotne pomieszczenia posiadają niższą izolacyjność termiczną, więc zdecydowanie trudniej je ogrzać. Stopniowa degradacja materiałów budowlanych prowadzi do kruszenia i pękania ścian, co zwykle kończy się kosztownym remontem. Najbardziej zauważalnym objawem zawilgoconych murów są pleśnie i grzyby oraz wykwity solne na ścianach. Narastająca obecność drobnoustrojów niszczy mur, obniża estetykę wnętrz i stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi. W przypadku planowanej sprzedaży nieruchomości, widoczne skutki podciągania kapilarnego mogą odstraszać potencjalnych nabywców, ponieważ są oznaką, że problem wilgoci znajduje się w zaawansowanym stadium.

Jak zabezpieczyć dom przed podciąganiem kapilarnym?

Istnieją różne metody przeciwdziałania podciąganiu kapilarnemu. Fundamenty powinny zostać „odcięte” od pozostałej części obiektu. Za najskuteczniejsze rozwiązanie w przypadku budynków istniejących (starych, nowych, zabytkowych – zwłaszcza mocno zawilgoconych) uważane jest odtworzenie poziomej bariery przeciwwilgociowej metodą Iniekcji Krystalicznej®. To opatentowana, polska technologia, dokładnie przebadana pod kątem efektywności i trwałości. Odtworzeniu izolacji poziomej towarzyszy wypchnięcie całej wilgoci z murów i wzmocnienie ich struktury. Metoda polega na wprowadzeniu specjalnego środka iniekcyjnego na bazie krzemianów do otworów wywierconych w murze. Preparat identyfikuje i blokuje pory i kapilary w materiale budowlanym, co hamuje dalsze podciąganie wody gruntowej. Technologię Iniekcji Krystalicznej® charakteryzuje wielopokoleniowa, a nawet bezterminowa trwałość, co oznacza trwałe zwalczenie problem.

Przeczytaj więcej o osuszaniu i zabezpieczaniu murów przed podciąganiem kapilarnym metodą Iniekcji Krystalicznej®: https://mphkapilar.pl/iniekcja-krystaliczna-najskuteczniejsza-metoda-osuszania-scian/.